Kuo mes gydomės (3). Grybai (1)

Jeigu yra parašyta daug knygų apie augalus, tai apie grybus, jų vaistines savybes nieko nėra parašyta iš viso. Grybus veža iš Kinijos, Japonijos, pardavinėja kaip stebuklingus vaistus, tarsi mūsų miškuose niekas neaugtų. Iš tikrųjų, mūsų grybai yra nė kiek ne blogesni. Taip, kaip geriau yra valgyti vietoje užaugintą maistą, taip ir grybus vartoti yra geriau vietinius, o ne atvežtinius. O pasirinkti tikrai yra iš ko.

Turiu nemažai prisirinkęs, prisidžiovinęs įvairių grybų. Kai kuriuos iš jų naudoju labai dažnai. Yra ir tokių, kurie ilgai guli nejudinti - gal kada nors prireiks. Grybus patogu naudoti - imi ir kramtai.

Aukšliavarpis boheminis. Auga panašiu laiku kaip ir bobausis. Kelis pavasarius pas save krūmuose esu radęs. Naudoju retai.
Baltikas muilinis.
Baravykas. Geras vaistas šlapimo pūslės sistemai. Naudoju dažnokai, priklausomai nuo sezono.
Baravykas aitrusis. Sako, vienas toks grybas visą puodą sugadina. Vertingas tuo, kad galima gydyti uždegimus. Pakeičia kordicepsą. Naudojam, kai neišeina kitaip pašalinti uždegimo. Svarbus vaistas.
Baravykas rudakepuris. Retai naudojam.
Bobausis. Geras vaistas skrandžiui. Dažnokai naudojam.
Gauruotė. Moksliškas pavadinimas - piengrybis paberžis. Labai geras vaistas skrandžiui. Kartais - antimikrobinis. Pas mane smėlynuose po beržais gerai auga. Džiovinu, būna konservuoju. Labai vertinu.
Geltonpėdė purpurinė. Auga prie pušų. Renku, maistui naudoju. Vaistams - retai.
Gudukas. Išdžiovintas turi nemalonų kvapą, bet vaistas geras. Neretai naudojam. Neatsirenku, ar inkstus, ar blužnį gydo.
Hygrocybe laeta. Šungrybis. Truputį nuodingas. Kadangi nesu mikologas, tai pavadinimą galėjau nepataikyti. Vieną vasarą buvo užpuolęs mikrobas, kuriam negalėjau rasti vaistų. Tada nuvažiavau į kaimą, prisirinkau apdžiūvusių šungrybių iš pievelės, ir valgėm po pusę kepurėlės. Suveikė. Kartais dar panaudoju.
Kazlėkas. Vienas geriausių vaistų inkstams. Labai dažnai naudojam.
Kreivabudė gluosninė. Dariau smėlio dėžę iš juodalksnio rąstukų, tai dabar ant tų rąstukų vėlų rudenį kreivabudės išauga. Maistui naudoju, vaistams - beveik ne.
Lepšis. Kaime vienoje vietoje prie beržo auga. Susirenku beveik visus, jeigu nespėja ištižti. Labiausiai tinka plonajai žarnai. Nors būna, naudoju storajai žarnai, hormoninei sistemai, inkstams. Irgi - vienas svarbiausių vaistų. Kaip tik nuėjau ir suvalgiau gabaliuką lepšio.
Musmirė raudonoji. Kelis kartus esu naudojęs. Neatsimenu, nuo ko.
Musmirė žalsvoji. Turbūt nuodingiausias augantis dalykas, kurį kada nors esu sutikęs. Vieną kartą radau kaime, krūmuose išdygusią. Tada supratau, kad augalas ar grybas gali gydyti vien savo buvimu toje aplinkoje. Parsivežiau į miestą, užkėliau ant aukščiausios spintos, kur niekas nepasiekia. Ten ir dabar dar tebėra tikriausiai.

Patiko (4)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą